Obřízka je u Masajů větší sláva než svatba

Tradice, kterou vyspělý svět asi nikdy nepochopí, je důležitou součástí života Masajů. Vzdávali by se jí těžko, a vlastně ani nechtějí.

 

Přijíždíme do zapadlé masajské vesnice v tanzanském okrsku Kiteto. Žádný bučící dobytek nás tentokrát nevítá, vlastně nikdo si nás zpočátku ani nevšimne. Pozorujeme ženy, oblečené do tradičních oděvů a ověnčené širokými náhrdelníky z malých barevných korálků. V početném zastoupení začnou zpívat, tleskat a kývat se do rytmu.

O kus dál se do kruhu shromáždilo mužské zastoupení vesnice. Každou chvíli jeden z nich z kruhu vystoupí a předvede slavný masajský výskok, za který by se nemuseli stydět nejlepší atleti světa. Ostatní do toho poklepávají dlouhými tyčemi do udusané země. Dospívající dívky jsou nazdobené více jak jejich mámy, kolem se potulují spoře oblečená dítka. Svatba? Ne, ceremoniál po tradiční obřízce.

Za masajské výskoky by se nemuseli stydět ani nejlepší atleti světa.
Za masajské výskoky by se nemuseli stydět ani nejlepší atleti světa.

„Pro svatbu nemáme žádnou oslavu, obřízka je důležitější,“ vysvětluje jedna z žen, jakmile skončí s tancem.

Dívkám je mezi osmi až deseti lety, když jsou obřezané.
Dívkám je mezi osmi až deseti lety, když jsou obřezané.

Bavíme se o obou pohlavích, tedy mužské i ženské obřízce. Zatímco ta mužská je ve světě známá a akceptována zejména z hygienických důvodů, ženská obřízka vyvolává kontroverze. Jenže pro Masaje je zásadním krokem na cestě k dospělosti„Masajská dívka má jediný cíl, vdát se a být matkou. Proto musí být napřed obřezaná. Pokud obřízku nepodstoupí, nikdo si ji nevezme a ona tak bude vyřazena z komunity,“ vysvětluje Paulo Tunyon z místní neziskovky Kinnapa Development Programme. Dívkám je mezi osmi až deseti lety, když jsou obřezané.

Při ženské obřízce je odstraněna část nebo všechny části vnějších pohlavních orgánů ženy, záleží na formě obřízky. „Masajská dívka je považována za dospělou jedině po absolvování obřízky,“ pokračuje Paulo Tunyon. Jedním z důvodů obřízky je také kontrola ženské sexuality. Masajové věří, že obřízka zmenšuje sexuální touhu a žena tak nebude nevěrná. Jakmile jsou tedy dívky obřezané, můžou se vdát. Vdávají se zhruba od dvanácti do patnácti. Při svatbě se ale žádný ceremoniál nekoná. „Den předtím, než dívka opustí rodinu za svým mužem, rodina zabije jednu ovci a její tuk vloží do speciální klobásy. Tu pak dívka dostane, když odchází se svým mužem a jeho matkou,“ vysvětluje Masajka. Její nastávající musí dívku vyplatit sedmi až patnácti kusy dobytka.

Masajka
Žena vypráví o podobě obřízky.

Masajové pokračují v tancích, děti se chvilkami přidávají, slyšíme chřestění bižuterie a hrdelní zpěv. Obřezané dívky a chlapci sedí v kruhové chýši, kolem které pár Masajů vytvořilo kruh, aby jim přineslo brzké zotavení. Úplně v pořádku budou ale údajně až za tři měsíce.

 

Partnera vybírá otec nevěsty.
Partnera vybírá otec nevěsty.
Masajky se zdobí bohatou bižuterií.
Masajky se zdobí bohatou bižuterií.
Spoře oblečené děti se občas přidávaly k tancům anebo pobíhaly nevázaně kolem.
Spoře oblečené děti se občas přidávaly k tancům anebo pobíhaly nevázaně kolem.
 Masajské ženy se vdávají mezi 12 a 15 lety. Být ženou a matkou je jejich hlavní úloha
Masajské ženy se vdávají mezi 12 a 15 lety. Být ženou a matkou je jejich hlavní úloha.

 

Foto: Irena Menšíková

3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.