Pohádkový Istanbul – město, kde se tradice snoubí s moderností

„Kdyby země byla jedním státem, Istanbul by musel být jeho hlavním městem,“ nechal se kdysi slyšet Napoleon Bonaparte. Jakmile tuhle jedinečnou metropoli navštívíte, jeho slova pochopíte.

Usazená v tyrkysovém křesle v romantické kavárně, s ohromujícím výhledem na velkolepou Galata Tower a turisty, co zabraní do svých konverzací beze spěchu procházejí kolem. Při popíjení tureckého čaje z tradiční sklenice a ochutnávání vynikajícího tureckého dezertu, baklavy, se okolím začalo rozléhat muezzínovo volání k modlitbám. V tu chvíli jsem se do Istanbulu zamilovala.

V Istanbulu najdete vše, historické mešity a ještě starší kostely, bohaté tržnice plné všemožného zboží, vynikající tureckou kuchyni, zahalené ženy i dívky v minisukních. Moře i sníh, neuvěřitelná panoramata a romantické vyjížďky na lodi. Klišé z románů, která ale ve městě na pomezí Evropy a Asie skvěle fungují.

Dechberoucí výhled na celou metropoli si užijete z historické Galata Tower.
Dechberoucí výhled na celou metropoli si užijete z historické Galata Tower.

Evropská modernost a turecká tradice se prolínají celým městem. Poznáte to při procházce úzkými uličkami, kde v přízemí domů láká vůně několika druhů kebabů a k obědu zde pivo nedostanete, a v patře se při setmění rozezní nejmodernější klubová scéna, ve které nejen o alkohol není nouze. Snoubení Evropy s Asií si povšimnete i při posezení s vodní dýmkou, kdy z protějšího domu lákají návštěvníky tlumená červená světla, a za rohem vidíte k nebi se tyčící minaret blízké mešity.

Majestátní katedrála Hagia Sofia láká k návštěvě už z dálky.
Majestátní katedrála Hagia Sofia láká k návštěvě už z dálky.

Istanbul se rozkládá na dvou kontinentech, přičemž většina známých památek a historických míst se nachází na tom evropském. Náměstí Taksim, katedrála Hagia Sofia, Modrá mešita, Palác Topkapi,Galata Tower a další. Historický střet dvou světů nejlépe poznáte při návštěvě katedrály Hagia Sofia (vyslovujte Ayasofya) neboli chrámu Boží Moudrosti. Původně byzantský chrám s centrální kupolí byl po dobytí Istanbulu (tehdy nazývaného Konstantinopol) Osmany upraven na mešitu. Ta byla ale v rámci Atatürkových reforem sekularizována  a dnes slouží jako muzeum. Místo dýchá neuvěřitelnou atmosférou. Čtyři minarety kontrastují s mozaikami a ikonami, které se dochovaly z křesťanského období.

mozaiky

Hned naproti katedrály se tyčí Modrá mešita, postavená mnohem později v 16. století. Před vstupem se musíte zahalit a vyzout boty. Jedno malé doporučení – v letních měsících po vyzutí je potřeba vevnitř i zadržet dech.

A nesmím zapomenout na Baziliku cisternu. Rozhlehlá vodní nádrž sloužila jako zásobárna vody pro Velký palác. A kde jinde na světě mají cisterny tak krásné jako katedrály? Pokud jste fanoušci Dana Browna, tohle místo vás chytí za srdce. Pokud se ovšem nebudete uvnitř příliš bát.

Bazilika Cisterna
Podzemní prostory Baziliky Cisterny dýchají zvláštní atmosférou.

Objednejte si projížďku lodí Bosporem a kochejte se pohledem na krásné scenérie. Uniknete tak přelidněnému centru a s čajem v ruce si užijete chvíli klidu. A pak můžete vyrazit hned na slavné istanbulské tržnice. Velký bazar, trh s kořením, bazar starých knih. Nerada smlouvám o cenu, ale pokud tak v Istanbulu neučiníte, majitele obchodu urazíte. A pocit, že jste cenu snížili o polovinu, vám dodá sebevědomí. I když si obchodník mne ruce, že vám zboží prodal nejmíň o třetinu dráž.

DSC_0048
Tradiční trh s kořením hraje všemi barvami.

A večer si užijte slibovanou ovocnou vodní dýmku, horký čaj a zvuk pouličních muzikantů. Garantuji vám, že na Istanbul jen tak nezapomenete.

Foto: Irena Menšíková

3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.