Týden v kostce: Jídlo zdarma pro Erdoğanovy příznivce, nové šílenství kolem mladého čaroděje a záchodové prkénko české ministryně

O roce 2016 se říká, že by měl trochu zpomalit. Děje se toho tolik, že mnohdy nestíháme pobrat všechno. Podívejte se na pár věcí, které se staly v uplynulém týdnu.

 

1. Jídlo zdarma pro protestující v Istanbulu

Zejména příznivci prezidenta Erdoğana a vládnoucí strany AKP neúnavně vyrážejí každý den do ulic tureckých metropolí, aby protestovali proti červencovému pokusu o převrat v zemi. Dnes se k nim připojilo přes dvacet tisíc Turků v Kolíně nad Rýnem. Protestující v Istanbulu rozhodně nemají nouzi. Istanbulské úřady poskytují přítomným rýži, masové koule, sendviče, dezerty, vodu a jogurtový nápoj ayran zdarma. Tip pro hladové.

turkey food

 

2. Zeman ruským trojským koněm?

Organizace Evropské hodnoty uvedla, že prezident Miloš Zeman je ruským trojským koněm v informační válce. „Miloš Zeman v českém prostoru hraje roli trojského koně Ruské federace, kdy systematicky přebírá a opakuje základní teze pozice Kremlu. Opakovaně je tak ruskou propagandou využíván a vykreslován jako Putinův přítel,“ uvádějí závěry studie, kterou představil její spoluautor Jakub Janda, jak informuje ČTK.  Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček toto tvrzení označil za „bezobsažné normalizační žvásty“.

zeman

 

3. Šílenství kolem Harryho Pottera

Speciální filtr na Snapchatu, který vám na čele vyrobí jizvu ve tvaru blesku, znamená, že se něco děje. Harry Potter se vrací. Pět let poté, co kina představila poslední část dobrodružství čarodějnického učně z Bradavic, jsou fanoušci znovu ve varu. V londýnském divadle měla premiéru divadelní hra Harry Potter a prokleté dítě. Scénář hry vyšel dnes, tedy na fiktivní 36. narozeniny Harryho Pottera, v USA, Velké Británii a v Kanadě i knižně. Knihkupectví zahájila prodej slavnostně o půlnoci a slavila úspěch. „To je neuvěřitelné, připadám si, jako kdybych byl znovu na střední,“ jásal jeden z fanoušků na Snapchatu. Sociální síť přichystala speciální rubriku pro sdílení emocí z návratu Harryho Pottera. Můžete se tak podívat na nedočkavé odpočítávání do půlnoci anebo brečící fanynky, které si odnáší knihu, podepsanou samotnou J.K.Rowling.

potter

 

4. Vymaňme ženy z mužského poručnictví v Saúdské Arábii

Ženy v Saúdské Arábii si bez souhlasu muže nemohou samy obstarat cestovní pas, vstoupit do manželství nebo cestovat. Proti systému mužského poručnictví, kdy poručníkem může být manžel, otec či bratr ženy, ale dokonce i syn, bojuje organizace Human Rights Watch. Jednoduché animace, pomocí kterých ukazují situaci žen v zemi a volají po konci mužského poručnictví v Saúdské Arábii, se staly virálními a oslovily publikum po celém světě. Podívejte se na jedno z nich.

Dalších 9 věcí, které ženy v Saúdské Arábii nemohou dělat, popisuje článek v britském The Week.

 

5. Ministryně Šlechtová má ráda krávy a své záchodové prkénko

Ministryně české republiky pro místní rozvoj Karla Šlechtová si užila svůj víkend. My jsme moc rádi a zbytek raději ponechám bez komentáře.

slechtova

Foto: Vít Vrbka, Facebook, Twitter

3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.