Týden v kostce: Syřanka plavala o život, teď plave o medaili. A Instagram opisuje

Dát dohromady dvě nesouvisející události? Proč ne. Ve světě se toho za poslední týden opět odehrálo hodně, o největší rozruch se ale postaral Instagram. Avšak hezky popořádku.

 

1. Z války na olympiádu

Na olympiádě v Riu jsou stovky nadějných mladých sportovců. Žádný z nich ale nemá příběh jako syrská plavkyně Yusra Mardini. Nadějná osmnáctiletá dívka původem z Damašku zachránila v loňském roce společně se svou sestrou život asi dvaceti lidem. Když se na lodi s lidmi na útěku pokazil motor, nikdo z přítomných, kromě dvou dívek, neuměl plavat. Obě sestry dotlačily loď s uprchlíky ke břehu a posádku i sebe zachránily. Yusra, která nyní žije v Německu, měla být původně olympijskou naději pro rok 2020. Díky příležitosti startovat v týmu uprchlíků ale dostala šanci už letos. Svou první rozplavbu na olympiádě vyhrála, ve finále byly ale ostatní plavkyně rychlejší a Yusra tak skončila na 41. místě ze 45. startujících. Zájem o ni ale média mít nepřestanou.

yusra

„První závod, 100 metrů motýlek. Bohužel to nebyl můj nejlepší výkon. Ale byla to úžasná zkušenost závodit na olympijských hrách. Teď se už těším na 100 metrů volně. Díky za podporu!“ zhodnotila Yusra Mardini svůj první start na facebookovém profilu. Český rozhlas připravil exkluzivní dokumentární sérii s názvem Yusra plave o život. Tu převezme a odvysílá i britská BBC. Mimořádná spolupráce mezi oběma veřejnoprávními médii je zároveň první tohoto druhu. Reportérka Českého rozhlasu Magdalena Sodomková se s Yusrou potkala při jejím útěku ze Sýrie v srpnu 2015. Do Ria se nadějná plavkyně kvalifikovat nemusela, váží si proto příležitosti na olympiádě startovat, stejně jako zbytek týmu uprchlíků, který sklidil při zahajovacím ceremoniálu obrovský potlesk.

 

2. Ministerstvo zahraničí ČR zmírnilo varování pro cesty do Istanbulu a Ankary

Situace v Turecku je podle mluvčí úřadu Michaely Lagronové proměnlivá. Ministerstvo proto pravidelně upravuje svá doporučení podle informací zpravodajských služeb a českého zastoupení na místě, uvedla ČTK. V aktualizované verzi doporučení již není důrazná výzva necestovat do Ankary a Istanbulu. V případě cesty do Ankary ministerstvo radí návštěvu pouze v odůvodněných případech, jako je pracovní cesta nebo studium. Pro cestování v Istanbulu zdůrazňují dodržování zvýšené obezřetnosti při pohybu v městě i s ohledem na pokračující demonstrace. Jihovýchodní části Turecka by se avšak i nadále měli Češi podle ministerstva vyhnout. V Turecku platí stále výjimečný stav, při pohybu v zemi úřad radí dbát pokynů tureckých orgánů, mít u sebe platný cestovní pas a zůstat v kontaktu s cestovní kanceláří nebo rodinou a blízkými.

 

3. Instagram jako nový Snapchat?

Když si to nemůžeš koupit, okopíruj to. Tahle hláška kolovala v posledních dnech hojně na sociálních sítích poté, co Instagram představil svůj nový vzhled. Takzvané „stories“, kde můžete nahrávat fotografie a videa, která po uplynutí 24 hodin zmizí, totiž velice nápadně připomínají stejně pojmenovaný koncept, na kterém je vystavěna sociální síť Snapchat. Událost vyvolala smíšené reakce, spousta uživatelů, soudě dle reakcí v Česku, si pochvaluje, že nemusí stahovat Snapchat a užije si jeho výhody i tak. Krok pravděpodobně potěšil i majitele Windows phone, kteří si Snapchat doteď stáhnout nemohli.instagram-logo-vector-download-400x400

Na druhé straně se ale ozývají zejména kritické hlasy a to i přímo ve „stories“ na Instagramu. Uživatelé zde přidávají fotky a videa s odkazy na jejich účet na Snapchatu. Výkonný ředitel Instagramu se při vysvětlování kroku navíc necítil ani trochu zahanbeně. „Uvidíte, že se tzv. stories objeví postupem času i na dalších sociálních sítích, protože se jedná o nejlepší cestu, jak vizuálně ukázat informace v chronologickém pořadí,“ uvedl Kevin Systrom pro The Verge. Jestli Instagram vystrnadí čím dál tím populárnější Snapchat z výsluní, ukáže čas. . Jedním z těch, kdo si koncept „stories“ v Instagramu pochvalují je i společnost Nike. Na Instagramu jejich „story“ zhlédlo asi 800 000 lidí během 24 hodin. Na Snapchatu údajně firma dosáhla největší sledovanosti 66 000.Brzo se dozvíme, zda jedna z kolujících frází „odpočívej v pokoji, Snapchate“ , bude mít pravdu.

 

4. Civilisté v Sýrii doplácejí na neochotu mocných, stěžuje si papež

Papež František po tradiční nedělní modlitbě uvedl, že je „nepřijatelné, kolik bezmocných – včetně mnoha dětí – musí platit cenu za nedostatek touhy po míru ze strany mocných“. Mluvil zejména o postižených u města Aleppo, které je centrem bitev mezi rebely a přívrženci syrského prezidenta Bašára Asada. Rebelové bojují proti vládě, která obklíčila sousedství držená rebely ve městě na severu Sýrie. Podle OSN je uvězněných až 300 tisíc obyvatel.

 

Foto: Edgar Jimenéz, Wikipedia
Foto: Edgar Jimenéz, Wikipedia

 

5. Ať žije demokracie

A ještě jednou Turecko. Kromě toho, že se statisíce protestujících sešly v Istanbulu i Ankaře, aby vyjádřily svou podporu demokracii a prezidentu Erdoğanovi, se jejich vliv dostal i na titulky módních časopisů. Nálepky, hlásající „Ať žije demokracie“ se podle twitterového statusu jednoho tureckého analytika objevily na téměř všech obálkách v trafikách na letišti v Istanbulu.

demokrasi

 

Foto: Facebook, Twitter, Wikipedia

3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.