Týden v kostce: Teroristický útok na turecké svatbě, děti Aleppa a boj s Alzheimerem

Konec dalšího týdne a nové události. Nepříliš pozitivní.

 

1. Přes 50 mrtvých po útoku tzv. Islámského státu v Turecku. Útočníkovi bylo 12-14 let

Poklidnou svatební hostinu ve městě Gaziantep na jihovýchodě Turecka narušil sebevražedný útok tzv. Islámského státu. Podle nejnovějších informací za sebou zanechal 51 mrtvých, 69 zraněných stále v nemocnici, z toho 17 v kritickém stavu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan uvedl, že útok, namířený na kurdskou svatbu, provedl 12-14letý útočník. Jeden a půlmilionové město Gaziantep, blízko hranic se Sýrií, je známé tím, že v něm existuje několik spících buněk tzv. Islámského státu.

Prezident Erdoğan dále uvedl, že „neexistuje rozdíl mezi Islámským státem, kurdskými radikály PKK a následovníky islámského klerika Fethullaha Gülena“, kterého viní z červencového pokusu o vojenský převrat v zemi. „Naše země a náš národ mají opět jedinou zprávu pro ty, kteří na nás chtějí útočit – neuspějete!“ dodal ještě, podle informací tureckých médií.

 

2. Zemřel bratr syrského chlapce, jehož fotografie obletěla svět

Pětiletý Omran Daqneesh, sedící apaticky uvnitř záchranného vozu, obličej zakrvácený a plný prachu, vyvolal emocionální odezvu po celém světě. Chlapec nebrečel, jen téměř nehybně seděl poté, co byl zachráněn po náletech na sousedství syrského města Aleppo, jenž je v rukou syrských rebelů. Omran nevěděl, že je jeho obličej od krve, když si na něj sáhl a uviděl zakrvavenou ruku, bez větší reakce ji pouze otřel do sedačky.

Omranův bratr, desetiletý Ali Daqneesh, zraněný stejně jako jeho mladší sourozenec při středečním leteckém úderu, svým zraněním podlehl. Podle informací agentury Reuters měl vnitřní krvácení a poškození orgánů. Fotografie apatického Omrana a smrt staršího Aliho šokovala svět a opět mu zas o něco přiblížila hrůzy občanské války v Sýrii, která ale nikdy nepřestala přinášet obrovské oběti na lidských životech.

 

3. Jeho táta trpí Alzheimerovou nemocí, během karaoke v autě ho syn „přivádí zpět“

Brit Simon McDermott a jeho táta Ted McDermott rozšiřují povědomí o Alzheimerově nemoci a chtějí podpořit výběr finančních prostředků na boj s nemocí. Simonův otec býval (a stále je) výborným zpěvákem. Syn proto vyzkoušel vlastní „carpool karaoke“ a pomocí hudby nejen, že šíří osvětu o zákeřné chorobě, ale díky zpěvu vrací na chvíli svého tátu „zpět“ a představuje internetu jeho neuvěřitelný pěvecký talent.

 

Foto: Pixabay

3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.