Couchsurfing: Gauč a přátelství zdarma

Poznat turistické destinace očima místních, ušetřit za ubytování a často navázat zajímavá přátelství- To je heslo služby, která je známá každému zběhlému cestovateli. Couchsurfing, serfování po gaučích hostitelů po celém světě.

Jestli rádi a levně cestujete, tak Couchsurfing znáte. Není na něm třeba moc vysvětlovat. Občas se mě ale pořád někdo zeptá, co to teda vlastně je a jak to funguje. A hlavně, jaké mám já sama s Couchsurfingem zkušenosti. V dnešním článku najdete obecnější informace o službě, příště se ale můžete těšit na mé vlastní zážitky s nejúžasnějšími couchsurfery, které jsem potkala. Od Severního Kypru, přes Paříž až po Dar es Saalam.

Jak služba funguje? Zaregistrujete se na stránce Couchsurfing.com, popíšete sami sebe v co nejlepším a nejpravdivějším světle a můžete cestovat. Chystáte se třeba do Londýna? Máte dvě možnosti, vyvěsit obecné info o sobě a svých plánech a čekat, jestli se někdo ozve. Jenže tahle možnost většinou nefunguje a osvědčí se tak spíše napsat hostiteli osobně. A ne jednomu. Ani ne jen dvou, třem, protože málokdo zareaguje.

IMG2599

Uživatelům zprávy chodí do reklamních mailových složek a ne všichni je pravidelně kontrolují. Já většinou rozesílala žádosti po desítkách a rozhodně nebyly všechny stejné. Vyplatí se přečíst si profil uživatele a nenápadně do sdělení vpašovat milou lichotku anebo překvapivé souznění – „Ty hraješ basket? To je super, já ho hrála skoro deset let!“ „Viděla jsem, že jsi navštívil Česko, to je bezva, co se ti u nás nejvíce líbilo?“. Hostitele prostě potěší, že jste věnovali chvilku čtení jeho profilu a něco málo si o něm zjistili. Dáváte mu tak i najevo, že pro vás není jen rychlou a levnou alternativou hostelu. Radost to udělá i naopak, můj hostitel v tureckém Samsunu mě například hned po příjezdu pozval na typický turecký dezert, baklavu, protože si v mých informacích přečetl, že jsem „momentálně zamilovaná do baklavy“. Ale o mých úžasných hostitelích více až příště, ve článku věnovaném speciálně jim.

Dobré reference zaručují úspěch

Zpravidla je lepší napsat někomu, kdo už má pár referencí. Kladných, samozřejmě. Pokud hostitel v minulosti svého hosta obtěžoval, přivítal ho odpadky ve vstupních dveřích anebo se po domluvě neozval, dozvíte se to na jeho profilu. A hostitel svým komentářem může vše uvést na pravou míru – „to nebylo obtěžování, takhle se v naší zemi zdravíme“, „odpadky po bytě chvíli předtím roznesl můj pes, nestihl jsem uklidit, protože jsem utíkal vyzvednout hosta“, „ozval jsem se, ale host nezvedal telefon“. Pravdivost poznáte podle dalších komentářů.

IMG2646

Vy sami ale začínáte na nule. Můžete si proto přidat své facebookové a další přátele a požádat je o krátkou referenci. „Super holka do nepohody, pořádná a spolehlivá, zároveň pro každou šílenost“ zaručuje úspěch. Couchsurfing totiž není jen o gauči zdarma, ale o zážitcích, poznání, něčem novém. Hostitelé vás vezmou do vynikajících restaurací, kam chodí místní a nejsou proto tak předražené, do hipster barů, na neobjevené pláže (mluvím z vlastních zkušeností) nebo připraví nějakou specialitu doma, společně s bandou dalších kamarádů a kromě jídla se podělíte i o skvělé zážitky. A pak vytvoříte další spolu, třeba při sledování východu slunce nad Modrou mešitou, popíjení šampaňského na liduprázdné pláži nebo při tanečním souboji na rocknrollové vypalovačky v jednom z těch hipster barů.

Pro mě už Couchsurfing dávno není jen ubytováním zdarma (i když to je lákavý a nepopiratelně atraktivní fakt), ale hlavně jedinečným poznáním toho, co by mi jako turistovi se sebechytřejší appkou zůstalo skryté.

Zkuste to, stojí to za to. Fakt.

3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.