Týden v kostce: 101 dní nezvěstný kurdský politik, Svatá Matka Tereza a syrský plavec na paralympiádě

Konec dalšího týdne a krátké shrnutí událostí. Kurdský politik, zadržený v květnu tureckou policií, je nezvěstný. Misionářka a zastánkyně chudých, Matka Tereza, byla svatořečena. A na závěr video nadšeného paralympionika ze Sýrie.

 

1. Kde je Hurşit Külter? Ptá se internet

Turecký pokus o převrat v zemi a nekonečné zatýkání a vyhazování příznivců klerika Gülena plnili a stále plní titulní stránky novin. Ve stínu těchto událostí ale včera uplynulo 100 dní od doby, co byl kurdský politik Hurşit Külter zadržen tureckými bezpečnostními složkami. V 7:43 ráno, 27. května tohoto roku, Külter poslal poslední zprávu svým rodičům „Nedostanu se ven, vyřiďte všem mé pozdravy.“  Od té doby o něm nejsou žádné informace.

Podle dvou svědků byl Külter 27. května zadržen speciálními silami a odvezen v obrněném vozidle. Twitterový účet, údajně patřící bezpečnostním složkám, uveřejnil zprávu o Külterově zadržení. Oficiální úřady ale popírají, že by byl kurdský politik zatčen a odmítají o něm poskytnout jakékoliv informace.

hursit
Foto: Twitter

Třiatřicetiletý Hurşit Külter byl aktivním zastáncem a propagátorem autonomního kurdského státu. Byl členem provinčního výboru ve městě Sirnak, které je jen několik kilometrů vzdálené od hranic se Sýrií a Irákem. Byl odpůrcem násilného řešení a zbraní, volal po politickém řešení situace. Külterovo zmizení je prvním podobným případem od roku 2004, rozhodně ne ale prvním v historii země. Několik uživatelů na síti Twitter vyjádřilo obavy, že se vrací období „násilných zmizení“ Kurdů v zemi. V devadesátých letech, kdy vrcholil konflikt mezi státem a kurdskou organizací PKK, kterou Turecko považuje za teroristickou, stovky kurdských civilistů zmizely v rukou bezpečnostních složek. Někdy byla těla zmizelých objevena za pár týdnů anebo měsíců. Spousta rodin ale stále čeká na informace o svých příbuzných, i dvacet let později.

„Pokud někdo zemře, dostanete jeho tělo. Pohřbíte ho. My ale nevíme, co se mu stalo, jestli je naživu anebo ne, jestli je ve vězení nebo není,“ uvedl bratr politika, Kamil Külter, podle informací Foreign Policy. Od roku 2000 do roku 2004 byly zdokumentovány pouze čtyři případy násilně zmizelých osob. V devadesátých letech ale zmizelo zhruba 1000 civilistů, vzatých do vazby. Hashtag #HurşitKülterNerede a #WhereIsHurşitKülter, volající po informacích o zmizelém kurdském politikovi, se na síti Twitter objevují čím dál tím častěji. Kromě uživatelů internetu a ochránců lidských práv ale v Külterovo nalezení nejvíce doufá jeho matka a malá dcera.

Külterova dcera drží papír s nápisem "Kde je Hursit Külter"
Külterova dcera drží papír s nápisem „Kde je Hursit Külter“

 

2. Svatá Matka Tereza, teď už oficiálně

Matku Terezu považovali mnozí za svatou odjakživa, za její neskonalou ochotu pomáhat nejchudším lidem světa. Dnes ráno ji papež František svatořečil oficiálně.

„Myslím si, že máme možná obtíže nazývat ji Svatá Tereza. Její svátost nám byla tak blízka, tak citlivá a plodná, že ji nadále říkáme Matka Tereza,“ řekl papež během kázání. Jakmile na konci ceremonie prohlásil papež František Matku Terezu oficiálně za svatou, veliký dav odstartoval nekončící potlesk. Pro mnohé byla svátost Matky Terezy natolik evidentní už odjakživa, že její prohlášení za svatou už brali jen jako formalitu.

MotherTeresa_094
© 1986 Túrelio (via Wikimedia-Commons), 1986

Svatořečení bylo zlatým hřebem jubilejního roku, za jehož téma vyhlásil papež František soucit. V neděli Matku Terezu označil za „neúnavnou pracovnici soucitu a shovívavosti“. Zároveň se obrátil k dobrovolníkům celého světa: „Ať je Matka Tereza vaším vzorem svátosti,“ uvedl podle informací New York Times.

V prosinci roku 1975 se Matka Tereza objevila na titulní stránce magazínu Time, jenž ji označil za jednu z „žijících svatých“. Když v roce 1979 získala Nobelovu cenu za mír, prohlásila, že si ji nezaslouží. „Své srdce dala světu,“ prohlásila poutnice Charlotte Sambaová, která na ceremonii do Vatikánu přijela z Gabonu. Připomněla také její soucit, odpuštění a práci pro chudé. Mezi návštěvníky bylo i 1500 bezdomovců.

 

3. Válka v Sýrii ho připravila o nohu, teď bude plavat na paralympiádě

Osmadvacetiletý Ibrahim ze Sýrie byl vůbec prvním uprchlíkem, který nesl Olympijskou pochodeň, na její cestě z Řecka do Brazílie. Teď do Ria vyráží sám, aby závodil v plavání. Podívejte se na jeho cestu, Ibrahimovo nadšení vás nakazí.

3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.