Turecká kavárna jménem Kamarad

Moderní kavárny evropského stylu nebo takzvané „kavárny třetí vlny“ patří v Turecku k fenoménu posledních dvou let. Když jsem byla v Turecku loni v lednu, spousta malých úspěšných kaváren tehdy ještě vůbec neexistovala. Dnes se přetahují o zákazníky a často si v nich ani nesednete. Na vlně kávového úspěchu jede i kavárna a pražírna, kterou najdete v oblíbené istanbulské čtvrti Kadıköy, a která má, pro nás velmi zajímavý, název: Kamarad Coffee Roastery. Stojí za ní pár Inci a Cem, kteří jsou sice oba vystudovaní sociologové, ale láska ke kávě je nakonec donutila otevřít si vlastní kavárnu. Na otázky odpovídala Inci.

Jak jste přišli na jméno „Kamarad“? V češtině tento výraz známe moc dobře, znamená něco i v turečtině? 

Myslíme si, že slovo „Kamarad“ má jedinečný význam. V tureckém jazyce existuje latinské slovo „kamara“, které znamená pokoj, a jedná se o etymologický kořen slova kamarad. Ve spoustě jazyků znamená „kamarad“ jednoduše přítel, ale zároveň slovo reprezentuje kamarády, kteří s vámi sdílí stejný pokoj a kteří následují stejnou ideologickou cestu. Protože jsme zakládali kavárnu jako životní partneři, přišel nám „kamarad“ jako vhodné jméno. Na základě jeho významu navíc chceme ukázat, že máme motivaci sdílet naše kávové zážitky s ostatními. A kavárna nám přijde jako skvělé místo k navazování přátelství a setkávání se s novými lidmi. Jednoduše jsme tady, abychom sdíleli naši vášeň pro kávu s novými kamarády. 

Takže kamarádství vystihuje i vaše pracovní motto? Na čem si ještě při práci zakládáte?

Naše kavárna je zároveň naším pracovním prostorem, kde každý týden pražíme kávová zrna. Naším hlavním cílem je nabízet výjimečné kávy tak, že pražíme vysoce kvalitní zrna a našim zákazníkům vždy servírujeme pouze čerstvě praženou kávu v příjemné atmosféře. 

Inci a Cem jsou životní partneři, kteří se rozhodli svou vášeň pro kávu přeměnit na úspěšné podnikání. Foto: David Mooneyes

Proč jste se rozhodli pražit vlastní kávu?

Jedno rčení, na kterém si zakládáme je „bojujte za své právo na kávu“ (pozn. vyzní lépe v anglickém originále: „fight for your coffee right“). Věříme, že každý má právo pít čerstvou kávu, připravenou s důrazem na řemeslný postup. Nejde totiž jen o šálek s nápojem. Samotnému pití kávy předchází dlouhý a náročný proces. A my jsme přesvědčeni, že každý by měl mít nárok znát zrna kávy, kterou konzumuje. 

Samotnému pití kávy předchází dlouhý a náročný proces

Kolik členů má váš kavárenský tým?

Zatím jsme dva, já a můj partner Cem. Oba pracujeme jako pražiči kávy a baristé, ale nedávno jsme se začali poohlížet po nových spolupracovnících. 

Jak dlouho už vůbec kavárna a pražírna Kamarad funguje?

Oficiálně jsme Kamarad Coffee Roastery otevřeli v prosinci 2015. 

Proč jste se rozhodli kavárnu otevřít? Byl to vždy váš sen?

Upřímně, před deseti lety jsme nesnili o tom, že si jednou otevřeme kavárnu. Vždy jsme ale milovali kávu. Udělali jsme si baristický kurz na domácí přípravu kávy, vychutnávali jsme si stále nové druhy káv, neustále jsme spolu soupeřili, kdo připraví lepší nápoj a postupně jsme toho o kávě zjistili strašně moc. Naše vášeň pokračovala tak, že jsme si doma začali sami pražit kávu. Jenže tehdy nebylo vůbec jednoduché sehnat zelená zrna. Čím víc jsme se o kávu zajímali, tím víc jsme pro ni chtěli nadchnout i své přátele. Pronajali jsme si místnost, kde jsme své pražení procvičovali. No a za několik měsíců už jsme otevírali svou první kavárnu v historické čtvrti Yeldegirmeni, Kadiköy, kterou zbožňujeme. 

 

Měli jste zkušenosti s prací v kavárně z minulosti? 

Jsme oba vystudovaní sociologové a pracovali jsme v redakčních odděleních v několika různých sektorech. Ochutnali jsme spoustu dobré i špatné kávy, cestovali jsme po Evropě a trávili více času v kavárnách, než na jakýchkoli jiných atrakcích. Jako baristé jsme ale nikdy předtím nepracovali, scéna s výběrovou kávou v Istanbulu se teprve rozjížděla, když jsme do ní sami vstoupili. 

Bylo otevření vlastní kavárny těžké? Co bylo pro vás na celém procesu vůbec nejnáročnější?

Asi je všem jasné, že se nejedná o zrovna jednoduchou záležitost. Každý krok je propojený s tím dalším. Od vybavení interiéru přes pražení až po ty nejmenší detaily, na které jsme dávali velký důraz. Nejtěžší pro nás bylo naplánovat vše natolik správně, aby kavárna fungovala bez problémů v momentě, kdy ji otevřeme. 

Odrazoval vás někdo od toho, abyste kavárnu otevřeli?

Naši nejbližší přátelé a rodina stála při nás. Moc nám to pomohlo, protože se našli i lidé, kteří nám říkali, že otevření kavárny je příliš riskantní, protože už jich existuje hodně. Ale my jsme věděli, že ne všechny kavárny jsou stejné. Snažili jsme se dělat maximum pro to, abychom přinášeli kvalitu v šálku s kávou a zároveň jednoduchost v prostoru kavárny. 

Nebylo to zvláštní, otevřít kavárnu s výběrovou kávou v Turecku, kde všichni pijí tradiční tureckou kávu? 

Ne všichni v Turecku pijí tureckou kávu, většina Turků raději pije čaj :-). Kávová scéna ale začala být v naší zemi velice populární a my jsme chtěli být její součástí. Novou generaci zajímají nové metody přípravy kávy a vyhledávají výběrovou kávu. Počet účastníků Festivalu kávy v Istanbulu každoročně roste, káva se jednoduše stala tématem, kterému se v Turecku nevyhnete. 

 

Jak to, že i přes tak obrovskou popularitu výběrové kávy v Turecku, najdete ve spoustě tradičních podniků na nápojovém lístků „Nescafé“? Ptám se i proto, že na návštěvě v tureckých rodinách mi při pití kávy nabízejí většinou „tureckou kávu“ nebo právě „Nescafé“. 

Lidé stále pijí Nescafé, protože je levné a jednoduché na přípravu. No a taky, zvyk je železná košile. Z pohledu historie byla káva velmi rozšířená v dobách Osmanské říše. Nicméně během 2.světové války se zničila spousta kávových farem, a Turecko tak přišlo o všechnu dobrou kávu. Na konci 80. let se Nescafé stalo zástupcem „dobré kávy“ a ze začátku bylo i dost drahé. Dnes pití Nescafé stále přetrvává. Ale my se to snažíme změnit!

Kde kupujete kávu pro vaši kavárnu?

Máme důvěryhodné dodavatele, kteří vždy byli a jsou stále velmi vstřícní a rádi nám odpoví všechny dotazy a splní všechny požadavky. Chceme totiž vědět veškeré detaily o kávě, kterou nám posílají. Kde rostla a jak, jakým způsobem byla zpracována, kdy se zrna sbírala a podobně. 

Jak náročné je samotné pražení?

Vyžaduje to odborné znalosti o kávových zrnech a procesu pražení. Každé kávové zrno má svou vlastní charakteristiku, a proces pražení, stejně jako typ a velikost zrna ovlivňuje výsledek. 

Součástí prostoru je i pražírna. Inci a Cem si dávají záležet na tom, aby proces pražení i samotná zrna byla v co nejvyšší kvalitě.

A co je nejtěžšího na vedení kavárny?

Vzhledem k tomu, že jsme pár ve vztahu, který zároveň pracuje ve společné kavárně na plný úvazek, bývá to někdy velmi únavné. Ale stále nás to moc baví, nestěžujeme si :-). 

Co vás na vedení kavárny nejvíce baví?

Setkávání se s lidmi z celého světa. Je skvělé vidět reakci zákazníka, když poprvé přijde do naší kavárny a ocení naši práci. 

 

Foto: Facebook Kamarad Coffee Roastery, David Mooneyes

 

3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.