Obrázky z Kodaně

Světem hýbe fenomén hygge. Staví se proti všemu, co bylo do dnešního dne in. Nepropaguje raw, paleo, vegan, ani přehnanou honbu za ideály a nenutí vás pracovat 17 hodin denně a omezit avokádové toasty a cappuccino. Naopak, hygge nás podporuje v tom, abychom se po práci zabalili do deky s šálkem kakaa, dali si k tomu dortík a odmítli pozvání na party, na kterou vlastně jít nechceme. Hygge znamená absenci čehokoliv nepříjemného a citově otravného v našem životě. Vychvaluje útulné kavárny, společnost dobrých přátel a dává důraz na užívání si maličkostí, které náš život dělají krásnějším. Relaxační hygge má svůj původ v Dánsku a byl jedním z důvodů, proč jsem tuto zemi chtěla navštívit.

Dánové taky údajně patří mezi nejšťastnější národy na světě. Spisovatel Michael Booth s tím moc nesouhlasí a ve své knize kritizuje například dánskou snahu o nevybočování z řady, o neodpouštění úspěchu a důraz na naprostou společenskou konformitu. Myslí si, že spíše než aby Dánové byli opravdu šťastní, tak se možná jen bojí přiznat, že by tomu tak nebylo. To je ale zase jiný a delší příběh, který jen ukazuje, že není všechno dokonalé. Za ty tři noci a čtyři dny, které jsem v Kodani strávila, jí ale nemám co vytknout. A návštěvu krásné skandinávské metropole, kde každý kout se nese v duchu hygge, všem doporučuji. 

Dejte mi vodu, kávu, městské kolo a útulná zákoutí, a zamiluji si každé místo. Kodaň mi učarovala dříve, než jsem do ní vkročila. A každý další krok vedle historických budov, různobarevných baráčků, přístavů, které vyzývají k relaxování a podniků, myslících na všechny malé detaily, jen potvrdil pozici, kterou si krásná Kodaň vybudovala na mém cestovatelském listu. 

Co stojí za to v Kodani vidět (aneb co jsem viděla já):

  1. Přístav Nyhavn – přístav byl vybudovaný v 17. století a velkou část života tady prožil i Hans Christian Andersen. Dnes se tam schází Dánové i turisté, aby si na břehu vychutnali vychlazené pivo.
  2. Malou mořskou vílu – památka na slavné dílo Hanse Christiana Andersena
  3. Zábavní park Tivoli (i pro ty, co se jim – stejně jako mně – zvedá žaludek jen při pomyšlení na atrakce)
  4. Hippie čtvrť Christiania – neboli Svobodné město Christiania, založené v roce 1971 na protest proti kapitalismu, které funguje na způsobu alternativního života ve spojení s kolektivním podnikáním. Vláda oblast zatím toleruje jako sociální experiment. 
  5. Přístav Christianhavn
  6. Hipster čtvrť Vesterbro – kavárny, second-handy, stylové butiky, restaurace
  7. Palác Amalienborg – sídlo dánské královské rodiny
  8. Národní muzeum – Nationalmuseet, zejména pro nadšence do Vikingů
  9. Botanická zahrada – ukrytá v parku uprostřed města, nabízí skvělé útočiště pro chvíle odpočinku s knihou a kávou.
  10. Copenhagen street food Papirøen !! – dříve sklad novin, dnes místo, kam míří všichni gastronadšenci. Paper Island nabízí desítky zajímavých stánků s pouličním občerstvením a řemeslnými pivy. 

A pak samozřejmě spoustu zajímavých podniků, jako je třeba Coffee Collective, Central Café nebo Granola. A jak jinak Kodaň lépe prozkoumat, než ze sedla kola, na kterém ulice města brázdí téměř každý.

 

3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.