Říkám to pořád, do Turecka jsem se ve skutečnosti přestěhovala za jídlem. Je to země, která mě naučila nejen jíst, ale i milovat zeleninu, představila mi stovky druhů pokrmů, aniž bych ještě zdaleka poznala všechny, a ukázala mi, jak se jí sezónně a lokálně. Za posledních deset let mě turecká kuchyně nepřestala bavit a jíst bych ji mohla každý den. Kdybych si musela vybrat pět nejoblíbenějších tureckých jídel, byla by to následující.
1. Ali Nazik
Když jsem před deseti lety přijela do Turecka na Erasmus, věděla jsem, že chci ochutnat co nejvíce druhů jídla. To jsem ještě nevěděla, že na to budu mít dostatek času, a ne jen dva následující semestry.
Na pokrm Ali Nazik jsem poprvé narazila ve vyhlášené ankarské kebab restauraci Masabaşı Kebapçısı. Když jsem Ali Nazik viděla na menu a četla si, co obsahuje, vůbec mě ta kombinace nezaujala. Studený jogurt smíchaný s grilovaným, kořeněným lilkem? A na tom kousky marinovaného grilovaného jehněčího? Ta masová část se zdála lepší, k zelenině jsem si ale teprve budovala vztah. A přidání jogurtu mi připadalo prostě divné. Dnes už vím, že jogurt patří téměř na každé turecké jídlo.
Kombinace chutí v Ali Nazik mě ale nakonec dostala a dnes už bych se na ní nedivila vůbec ničemu. Vlastně vůbec cokoli s grilovaným lilkem miluju, z dalších tureckých jídel je to tak třeba Patlıcan Kebabı, doslova lilkový kebab, nebo Hünkar Beğendi, což je obdoba Ali Naziku, na rozdíl od jogurtu se ale jehněčí pokládá na grilované lilky smíchané s mlékem, sýrem a jíškou. Zní to divně, je to ale překvapivě výborné.

Kam na Ali Nazik v Ankaře: Masabaşı Kebapçısı
2. Kuru Fasulye
Moje ultimátní comfort food pro jakoukoli chvíli. Fazole v rajčatové omáčce, s kousky zelené papriky, cibule, a nesmí chybět salça, což je protlak z rajčat nebo červených paprik, který se přidává téměř do každého tureckého jídla.
Nikdy bych nevěřila, že zrovna fazole zařadím mezi moje nejoblíbenější jídla. Ale Kuru Fasulye jsou jednoduše návykové. Ideálně ještě s rýží, která je v Turecku vynikající, a to díky tajemství opravdu velkého množství másla.
Vedle toho cacik (čti džadžik), tedy je turecká obdoba tzatziki (nebo aby mě Turci nepomluvili, tak řecké tzatziki jsou obdobou tureckého caciku) – jogurt s kousky okurky, olivového oleje, ideálně posypaný sušenou mátou a sumakem, kořením tmavě červené barvy, které se získává z usušených bobulí škumpy koželužské, což je nejen divný název, ale taky keř nebo strom rostoucí na Blízkém východě a ve Středomoří. Sumak má mírně kyselou chuť, skoro jako citron, a v turecké kuchyni je velmi oblíbený. Kromě caciku se používá třeba do salátů nebo na různé druhy masa.

Kam na Kuru fasulye v Ankaře: Taka Balik Restaurant (to je sice primárně rybí restaurace, jejich Kuru Fasulye jsou ale legendární), Hüsrev Lokantasi
3. Adana Kebab
Když toužíme po rychlém a přitom výborném obědu, objednáváme přes jídelní aplikaci Yemeksepeti z oblíbeného podniku Rahmi Usta Dürümce ten nejlepší Adana Dürüm. Kořeněné mleté jehněčí maso, tradičně grilované na špízu na dřevěném uhlí, zabalené do lavaše, placky, která je zdaleka nejlepší, jakou jsem kdy ochutnala. Kurýr doveze jídlo zpravidla do půl hodiny, nesmí chybět pálivé mini papričky a jak jinak, taky ayran.
Adana kebab se jí buď takhle, jako dürüm, tedy zabalený do placky, anebo klasicky samostatně. V menších bistrech narazíte spíše na Adana kebab jako dürüm v lavaši, ve větších restauracích dostanete špízy na talíř, doplněné grilovanou zeleninou a s chlebovou plackou bokem.

Kam na Adana kebab v Ankaře: Rahmi Usta Dürümce (na Adana kebab dürüm), Adanalı İsmail Usta
4. Taze Fasulye
Na Turecku, kebabové velmoci, mě překvapilo, jak moc zeleninových jídel tady existuje. Možná snad více než těch masových. Teď taky překvapuju sama sebe, že na seznam nejoblíbenějších jídel přidávám hned druhé fazole, tentokrát ty čerstvé, zelené. Nejčastěji se jí v létě, kdy jsou v sezóně, turecká kuchyně je vůbec založená na tom, že se tady jí sezóně.
Taze Fasulye se dusí společně s rajčaty, cibulí, olivovým olejem, tradiční sušenou pálivou paprikou (pul biber) a samozřejmě se salçou, rajčatovým protlakem, ideálně domácím.
I s tímto pokrmem jde dobře dohromady jogurtový cacik, nebo ayran a protože se jí v létě, tak taky jeden z mnoha výborných tureckých salátů.
Kam na Taze fasulye v Ankaře: Beykoz, Köroğlu İşkembecisi (Taze Fasulye je sezónní jídlo, seženete ho tedy jen v létě a ne vždy)
5. Antep Tava
Peče se v tradičním kulatém plechu, je plný zeleniny – lilku, rajčat, paprik, česneku, ale hlavně masa – tradičně na kousky nakrájeného jehněčího, protože skoro všechny recepty z Gaziantepu (Antepu) jsou založené na jehněčím. A je vynikající. Antep Tava v Ankaře vzniká hlavně v naší kuchyni, peče se podle množství dvě až tři hodiny, zapíjí se litry ayranu a zaplní mě na dlouhý čas dopředu. Nebo aspoň do druhého a do třetího dne, kdy dojídáme zbytky.

Kam na Antep Tava v Ankaře: K nám domů 😀
Ať už z turecké kuchyně ochutnáte cokoli, věřím, že se do ní zamilujete tak, jako já. Když začnete jídly z mého „seznamu“, nemůžete šlápnout vedle. Já si je, jako vždycky, dám co nejdříve zase znovu.