5 věcí, které čekají Turecko v roce 2025

Od dopadů situace v Sýrii, přes klesající inflaci až po olejové zápasy. Co všechno čeká Turecko v letošním roce?

1. Vývoj v Sýrii ovlivní tureckou zahraniční i vnitrostátní politiku

Situace v Sýrii se po pádu Asadovy vlády rychle mění a staví Turecko do pozice klíčového regionálního hráče. Pád Asada otevřel Turecku příležitost posílit vazby s novou vládou v Damašku a ideálně otevřít lukrativní příležitosti pro turecké společnosti v obnově zdevastované syrské infrastruktury. Zároveň turecká vláda usiluje o návrat syrských uprchlíků zpátky do Sýrie. V současnosti Turecko hostí více než 3 miliony syrských uprchlíků, což vytváří tlak na místní infrastrukturu, vnitropolitické problémy a protiuprchlické nálady ve společnosti. Sýrie nicméně zůstává ve velmi křehkém stavu, se zničenou ekonomikou a pokračujícím sankcemi západu a je proto otázkou, jak se situace bude nejen v nadcházejícím roce vyvíjet, a zda to bude v turecký prospěch. Minimálně turecký prezident by si to přál.

2. Inflace zpomaluje

Jako každý rok, i letos bude velkým tématem v Turecku inflace. Na rozdíl od předešlých let ale pozorujeme klesající inflaci. Zatímco v posledních letech se ceny šplhaly do závratných výšin a meziroční inflace dosahovala až 85 %, letos se situace postupně zklidňuje. Podle údajů Tureckého statistického úřadu (TÜİK) v prosinci meziroční inflace zpomalila na 44,4 % – a co je ještě důležitější, klesá už sedm měsíců v řadě. Odhaduje se, že inflace by na konci roku mohla spadnout až na 30 %. Pro běžné obyvatele Turecka to ale pořád neznamená zázraky. I když inflace zpomaluje, ceny zboží a služeb jsou stále velmi vysoké. Za kafe dáme v přepočtu od 80 do 120 korun, za klasický oběd zhruba 250 – 400 Kč. (Minimální mzda v Turecku pro letošní rok je cca 15 tisíc korun). Uvidíme, jak to s cenami bude letos.

3. Češi budou do Turecka opět létat na lyže

Už druhým rokem nabízí vybrané cestovky zájemcům z Česka možnost vyrazit lyžovat pod vyhaslou sopkou Erciyes ve středu Turecka, jen kousek od oblíbené Kappadokie. Lyžování začíná ve dvou tisících metrech (nejvýše položená stanice lanovky je ve výšce 3400 metrů), nabízí přes 100 kilometrů sjezdovek a spoustu čaje (a předraženého alkoholu). V Turecku je lyžování rok od roku populárnější, ještě větší popularitu má ale snowboarding. O tom, že snowboarding mohl údajně přijít na svět v Turecku, jsem psala v minulosti tady.

4. V únoru uplynou 2 roky od ničivého zemětřesení

6. února to budou dva roky od katastrofálního zemětřesení, které zasáhlo jihovýchod Turecka a sever Sýrie a připravilo o život přes 55 tisíc lidí. Podpora v zasažených oblastech zůstává nadále potřebná. Ačkoli se lidé snaží po dvou letech pokračovat v běžném životě, připomínka zemětřesení zůstává stále viditelná. V nejvíce zasažených oblastech se stále staví, na mnoha místech vznikají úplně nové vesnice a čtvrti. Zemětřesení má dodnes citelný dopad také na infrastrukturu jihovýchodní metropole Gaziantep. Do města se po zemětřesení přestěhovaly tisíce lidí ze zasažených oblastí. To dnes vede k nekonečným dopravním zácpám a raketovému růstu cen nájmů. O Gaziantepu jsem psala více tady.

5. V Turecku jako každý rok proběhne hned řada zajímavých festivalů

Hned v únoru se konají Slavnosti kvetoucích mandloní v jihozápadním přímořském městečku Datça, které symbolizují vítání přicházejícího jara. Istanbul v dubnu přivítá oblíbený Tulipánový festival a v červenci odstartuje bizarní, ale vizuálně zajímavý Kırkpınar festival, nebo-li Olejové zápasy na západě Turecka ve městě Edirne. Při těchto zápasech si muži oblečou kožené kalhoty, potřou si tělo olivovým olejem a pustí se do wrestlingu.

Letos se v Turecku nudit rozhodně nebudeme. A kdyby náhodou jo, tak si zajdeme do meyhane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *